niedziela, 5 kwietnia 2015

Pomnażanie pieniędzy w marcu 2015

Rynek obligacji

Jednym z istotniejszych czynników kształtujących sytuację na rynku polskich obligacji skarbowych jest polityka banków centralnych. Dla naszego rynku najbardziej liczą się trzy instytucje. Pierwsza z nich, Rada Polityki Pieniężnej (RPP), obniżyła niedawno główną stopę o 50 pkt. i równocześnie powiedziała, że kolejnych w tym cyklu już nie będzie. Generalnie dla papierów dłużnych skarbowych korzystna jest sytuacja, gdy stopy procentowe mają wejść w tendencję spadkową (bo ich ceny automatycznie rosną pod wpływem spadków rentowności). Ponieważ rynek już wcześniej wziął pod uwagę marcową obniżkę, obecnie najistotniejsze wydaje się, że nie powinno być już kolejnych.

Sytuacja w Gospodarce

Luty nie przyniósł ważkich wydarzeń, które mogłyby odmienić naszą ocenę perspektywe konomicznych dla Naszego kraju. Nadal konsekwentnie uważamy, że na początku 2015 roku generalnie atmosfera dla lokujących kapitał jest przyzwoita, przy perspektywie umiarkowanej poprawy w dalszej części roku. według ostatnich dostępnych prognoz, czyli dotyczących czwartego kwartału poprzedniego roku, polska gospodarka rozrosła się o 3,1% licząc rok do roku i był kreowany przez konsumpcja wewnętrzna (urósł wówczas on o 3,1% r/r) oraz inwestycje, jakich dokonywały firmy (+9% r/r). Czynnikiem, który obniżył skalę wzrostu był handel zagraniczny (-1,5%). Później w ciągu roku 2015 można się spodziewać przynajmniej stałego tempa rosnącego handlu wewnętrznego lub nawet umiarkowanego przyspieszenia. Większa skala poprawy powinna dotyczyć inwestycji, przede wszystkim dzięki wzrostowi ilości realizowanych projektów w infrastrukturze w ramach budżetu Unii na najbliższe lata.
fundusze marzec 2015
Także w obszarze wymiany z zagranicą można oczekiwać konkretnej poprawy wskutek coraz bardziej możliwego polepszenia atmosfery gospodarczej w Unii (zakładamy, że saldo handlu ze „Wschodem” nie ulegnie poprawie po znacznym pogorszeniu w 2014 roku). W ostatnim czasie ciekawe zdarzenia dotyczyły obszaru polityki pieniężnej. Pod wpływem utrzymującej się defiacji (odczyt inflacji za styczeń 2015 roku -1,3%), a ponad to pod wpływem wielu europejskich banków centralnych zmierzających do obniżenia kosztu kredytu, Rada Polityki Pieniężnej niedawno obniżyła główną stopę procentową z 2% do 1,5%. Jednocześnie gremium zasugerowało, że kończy się niemal 3- letni cykl obniżek.
Spełnienie tej deklaracji RPP wydaje się przesądzona, więc nie obawiamy się dalszych zmian kosztu kredytu co najmniej do końca roku.

Rynek akcji

Luty był przyzwoitym okresem dla posiadaczy funduszy inwestujących pieniądze na polskich akcji. WIG podrożał wówczas o dwa procent z okładem. Wzrosty napędzały podmioty o mniejszej kapitalizacji, albowiem indeks WIG 20 zyskał zaledwie 1%, podczas gdy wskaźnik giełdowych maluchów aż 5,6%. Czyli: nastąpiło odmienienie tendencji zeszłorocznych.. Prognozy dla światowych giełd zdają się być lepsze w tym roku. 2015 rok da najpewniej delikatne podkręcenie tempa wzrostu globalnej gospodarki (wg prognoz MFW do 3,5% z 3,3% w 2014 roku). Jednakowoż w większości obszarów gospodarczych słusznie jest oczekiwać poprawy zagregowanych zysków.

Wyceny nie należą w zasadzie do historycznie niskich, ale wg naszej oceny nie są tak wysokie by trzeba było się bać zwracając uwagę na niskie stopy procentowe. Jednakowoż historycznie wysokie ceny obligacji w najważniejszych gospodarczo obszarach i wiążące się z tym znikome szanse na zysk w segmencie dłużnym mogą odegrać znaczną rolę we wzroście zainteresowania akcjami.
U nas uważamy, że rośnie szansa na utrzymanie w najbliższym czasie przewagi „maluchów” nad „grubasami”. W segmencie małych firm łatwiej o raptowną poprawę zysków, a wyceny niejednokrotnie są z dużym marginesem na zysk. Szanse na większy zysk to też tradycyjnie w tym przypadku znacznie większe ryzyko, powodowane większą podatnością na zmiany nastrojów i kierunku w którym płynie kapitał (więcej o tym w tym miejscu).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz